top of page

Jak przygotować się do rozmowy o doświadczonej traumie

monipaczkowska


Rozmowa na tematy krzywdy fizycznej lub psychicznej jest bardzo trudnym wyzwaniem dla obu stron komunikacji.

Początek rozmowy

Warto zacząć od odpowiedzi na pytania tzw. otwierające. Będą one dotyczyły samopoczucia w chwili podjęcia tego trudnego tematu. Określą poziom gotowości do podzielenia się informacjami o wydarzeniu. Można wskazać elementy wspierające w tej trudnej rozmowie, np. poprosić o pytania pomocnicze, czas do zastanowienia się itp.

Doświadczenie i uczucia

Przypomnij sobie i spróbuj nazwać emocje, które towarzyszyły ci, gdy przeżywałeś najgorsze chwile związane z traumą. Określ, czy wydarzenie wpłynęło na twoje życie i co zmieniło się od tego ciężkiego doświadczenia.

Mechanizmy radzenia sobie

Ważne jest co pomagało Ci przetrwać chwile bezpośrednio po doświadczeniu krzywdy. Jak radziłeś sobie w tamtym okresie? Jak obecnie radzisz sobie ze wspomnieniami, czy często powracają? Co najbardziej ci pomogło poradzić sobie w trudnym okresie? Bądź przygotowany na tego typu pytania.

Wpływ na relacje i życie codzienne

Jak to doświadczenie wpłynęło na twoje relacje z innymi ludźmi? Pomocne będą informacje o zmianie zachowania, nawyków, w podejściu do wartości i innych ważnych życiowych kwestii. Co najbardziej niepokoi cię w twoim aktualnym codziennym funkcjonowaniu?

Proces uzdrawiania

Twoje subiektywne odczucia są głównym źródłem poznania, czy poradziłeś sobie z traumą, czy też pozostało coś, co wymaga przepracowania. Podjęte dotychczasowe kroki, by czuć się lepiej są ważna wskazówką. Przemyśl, czy jesteś gotowy do pomocy sobie, np. przez podjęcie leczenia lub terapii.

Wsparcie społeczne

Wsparcie społeczne jest elementem sprzyjającym zdrowieniu. Jeśli masz wokół siebie osoby, którym możesz zaufać, szczerze porozmawiać z nimi, możesz liczyć na zrozumienie i akceptację twojej osoby, jesteś w dobrej sytuacji. Terapeuta może pomóc ci odkryć zasoby zewnętrzne, z których możesz czerpać w procesie zdrowienia.

Czasem relacja terapeutyczna z  psychotraumatologiem stanowi jedyny dostępny rodzaj wsparcia zewnętrznego. Należy skorzystać z takiej możliwości. Nie zostawaj sam z nieprzepracowaną traumą. Jej skutki mogą obejmować wiele obszarów życia i utrzymywać się bardzo długo.


źródło:

Morrison J. "Wstępny wywiad diagnostyczny" Wyd. U.J. 2015



 
 
 

Comments


bottom of page